Fotografia krajobrazowa – część I – Planowanie

Fotograficzny cel podróży

To co zamierzamy fotografować ma zasadnicze znaczeni zarówno w doborze sprzętu, jak i w pozostałych aspektach naszych przygotowań. Inaczej bowiem należy się przygotować do fotografowania panoramy miasta w którym mieszkamy a inaczej, gdy musimy przemierzyć setki kilometrów, aby następnie iść z pełnym plecakiem przy niesprzyjającej pogodzie, gdy na dworze panuje jeszcze noc. Zdecydowana większość naszych wypraw krajobrazowych to jednak bliższe, bądź dalsze wyjazdy. Warto więc pamiętać o kilku ważnych zasadach.

 • Często planując cel naszej fotograficznej wyprawy kierujemy się tym co zobaczyliśmy w albumie bądź w internecie. Niektóre miejsca są już tak popularne, że zostały sfotografowane chyba o każdej porze dnia i roku, pod każdym kątem. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie źródła. Często z pomocą przychodzi internet, ale prze

  de wszystkim stare książki i albumy. Zdarzyło mi się niejednokrotnie, że wystarczyło zrobić kilkadziesiąt kroków od popularnej platformy widokowej bądź szczytu aby uchwycić zupełnie nowy, nieprzeciętny kadr.

  Fotografia wykonana kilkadziesiąt metrów od popularnej platformy widokowej w Woli Kroguleckiej

  Ponadto podczas wędrówki osoba nieprzygotowana może ominąć niezwykle ciekawe miejsca, czy pomniki przyrody warte sfotografowania.

 • Przygotujmy trasę wędrówki. Najczęściej do miejsc popularnych turystycznie (szczególnie w górach) prowadzi kilka szlaków turystycznych.

  Długie wędrówki na szlaku to także szereg niebezpieczeństw związanych ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

  Do większości miejsc nie będziemy mogli dostać się samochodem. Już na etapie planowania musimy więc wiedzieć, jak i w jakim czasie dotrzemy na miejsce. Nie ma bowiem nic gorszego niż wielogodzinna wędrówka i dotarcie do celu 15-20 minut po zachodzie słońca, kiedy wszystko co chcieliśmy sfotografować już przeminęło. Należy więc zaopatrzyć się mapę, np. turystyczną lub skorzystać z odpowiednich aplikacji bądź stron internetowych (np. Traseo lub Mapa-turystyczna.pl). Pamiętajmy że najciekawszy jest zazwyczaj szlak oznaczony kolorem czerwonym. Jest on za to niestety często bardzo długi. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy sfotografować wschód słońca, kiedy wyruszając na szlak mamy przed sobą jedynie ciemną noc i gwiazdy. Należy więc zwrócić uwagę na czas podejścia podany na mapie. Jeśli nasza kondycja nie jest tragiczna, spokojnie możemy przyjąć podane liczby jako realny czas dojścia do interesującego nas celu.

 • Najpóźniej na dzień przed wyjazdem zaplanujmy gdzie zostawimy samochód. Możemy w tym celu skorzystać z nawigacji samochodowej, ew. z dostępnych w internecie Google Maps lub aplikacji Google Earth. Jest to niezwykle istotny czynnik, szczególnie w porze zimowej, gdzie często parkingi w miejscach oddalonych od cywilizacji pokryte są śniegiem, przez co stają się niewidoczne a wjazd na nie może okazać się niemożliwy. Należy tutaj wziąć pod uwagę odległość na jaką będziemy musieli oddalić się od samochodu. Jeśli bowiem oddalamy się od niego poza zasięg naszego wzroku musimy zapewnić możliwy przejazd innym użytkownikom drogi. Ponadto często teren, gdzie chcemy pozostawić nasze auto może okazać się terenem prywatnym, a właściciel ma już zapewne dosyć kolejnych turystów naruszających jego własność. Dlatego w takim przypadku dobrze jest zapytać o zgodę. Może się bowiem okazać, że taka osoba wskaże nam inne, często o wiele lepsze miejsce na pozostawienie naszego środka transportu. Planując wyprawę w Tatry należy również pamiętać, iż niemal wszystkie parkingi położone na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są parkingami płatnymi.